logo
logo
Esileht
Uudised
Nüüd vaju põrandasse: kuus põnevat fakti Oscari filmi „Kao ära“ kohta
21/07/2023

Nüüd vaju põrandasse: kuus põnevat fakti Oscari filmi „Kao ära“ kohta

Kuulus USA koomik Jordan Peele läks oma legendaarsest „Key & Peele’i“ sketšikomöödiasarja (nagu Ameerika „Tujurikkuja“) juurtest kaugemale ja üllatas paljusid, kui tema debüütfilmiks oli hoopis õudusfilm. Kuigi “Kao ära” pakub kohati ebamugavat huumorit, on suurem osa filmist laskumine hullumeelsusesse, mis tõestab, et peategelase Chrisi (Daniel Kaluuya) paranoia on õigustatud.

Film jälgib Chrisi, kui ta külastab oma tüdruksõbra Rose’i (Allison Williams) jõukaid valgeid vanemaid nende kodus. Kohale jõudes hakkab Chris kahtlustama, et midagi ei ole õige. Ja kui Armitage’i perekond sellest teada saab, hakkab majas veidraid asju toimuma.

Siin on kuus huvitavat fakti murrangulise filmi „Kao ära“ kohta:

„Kao ära“ on inspireeritud Eddie Murphy stand-upist

Jordan Peele viitab Eddie Murphy kuulsale stand-upile „Delirious“, kus Murphy küsib publikult, miks valged inimesed ei lahku lihtsalt majast, kui nad teavad, et seal kummitab, vaid hakkavad maja edasi uurima. “Filmis “The Amityville Horror” ütles kummitus inimestele, et nad peaksid majast lahkuma,” räägib Murphy. “Nüüd on see on üks suur vihje majast lahkuda. Kui kummitus ütleks mulle, et “kao ära”, siis ma lihtsalt jookseksin uksest välja.”

“The Sunken Place” kujutab mustanahaliste ameeriklaste marginaliseerimist

See „vajunud kohakese“ metafoor on nüansirikas ja mitmekihiline, kuid filmi peamiseks horror temaatikaks on reaalne kontseptsioon, mille kohaselt süsteem vaigistab inimesi, ükskõik, kui valjusti nad ka ei hüüaks. Peele ütles ka ise selgesõnaliselt, et see on “metafoor mustanahaliste õudusfilmide publiku marginaliseerimisele. Me oleme lojaalsed õudusfilmide fännid, meid on tõrjutud teatrisse ja meid ei lasta kinoekraanile.”

„Kao ära“ räägib ka Pühast Graalist

Avastseenis, kui Jeremy (Caleb Landry Jones) röövib Andre (Lakeith Stanfield), on tal templirüütli kiiver, mis on üks väike viide Punaste Alkeemikute Seltsile – fiktiivsele salajasele grupile, mis koguneb, et korraldada oksjoneid ja osta mustanahaliste inimeste kehasid, mille üle võimust võtta…jah täpselt nii hullumeelne see rühmitus ongi.

“Nad usuvad, et neile on määratud surematus ja jumala staatus,” ütles Peele. “Ja sadade aastate jooksul on nad töötanud selle nimel, et teaduse abil leida viis, kuidas saavutada Püha Graali vägi.”

Filmi on kasutatud ülikoolides

2017. aasta sügisel andis õppejõud Tananarive Due California Ülikoolis ainet nimega “Sunken Place: Racism, Survival, and Black Horror Aesthetic” ehk „Sunken Place: rassism, ellujäämine mustade õudusfilmide esteetika“. Peele käis isegi klassis kohal, et laiendada ja selgitada muu hulgas filmi metafoorilist seost kaasaegsete vanglate tööstuskompleksiga.

“Kao ära” oli esimene veebruaris ilmunud film peale “Voonakeste vaikimist”, mis pälvis parima filmi Oscari nominatsiooni

On paslik mainida miks see eriline on…Oscarid toimuvad tavaliselt märtsikuus. Ja “Voonakeste vaikimine” võitis. Peele märgib Jonathan Demme’i klassikut kui osalist inspiratsiooni filmi loomisel, viidates stseenile, kus Hannibal Lecter ootab rahulikult vangla haigla koridori lõpus. See oli eeskujuks sellele, kuidas ta filmis Georginat (Betty Gabriel) tutvustas. Tahad veel ühte „Kao ära“ ja “Voonakeste vaikimine“ seost teada? Need on kaks kuuest õudusfilmist, mis on läbi ajaloo nomineeritud Hollywoodi kõrgeimale ehk parima filmi autasule.

Jordan Peele tegi oma filmiga Oscarite ajalugu

Aastal 2018 võitis Jordan Peele parima originaalkäsikirja Oscari filmi “Kao ära” eest – seega oli ta esimene mustanahaline filmitegija, kes selle auhinna endaga koju viis.

Ajalugu teinud filmi saab vaadata juba reedel, 21. juulil, kell 22.00 TV3 Film kanalil ja seda neljale Oscarile nomineeritud filmi ei tasu mitte mingi hinna eest maha magada!

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close
Kasutame küpsiseid, et pakkuda Sulle parimat kasutajakogemust. Valides “Nõustun”, annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.
Haldan seadeid
Nõustun