logo
logo
Esileht
Uudised
Ameerika ajaloo üks olulisimaid peatükke: kuus fakti kahe Oscariga pärjatud filmist “Juudas ja must messias”
16/03/2023

Ameerika ajaloo üks olulisimaid peatükke: kuus fakti kahe Oscariga pärjatud filmist “Juudas ja must messias”

Äsja lõppes 2023. aasta Oscari gaala, kus jagati auhindasid möödunud aasta kõige parematele filmidele ja näitlejatele. Sama üritus on loomulikult toimunud ka eelnevatel aastatel ja 2021. aasta üks kõige paremini vastu võetud filme oli “Juudas ja must messias“. Film pälvis kuus Oscari nominatsiooni, sealhulgas parima filmi ning Daniel Kaluuya ja LaKeith Stanfieldi parima kõrvalosatäitja rolli eest.

Film jutustab tõestisündinud Musta Panteri partei juhi Fred Hamptoni loo ja kuidas FBI seda kodanikuõiguste liikumist peatada proovis 1960. aastate lõpus. Filmi keskmes on William “Bill” O’Neali reetmine, kes infiltreerub Musta Pantri parteisse, et tagada enda juriidiline puutumatus. Seda meistriteost saadavad ka faktid, mida paljud vaatajad ei pruugi üldsegi teada. Seega, siin on kuus fakti selle kahe Oscariga pärjatud linateosest.

Filmi algne idee tuli hoopis koomikutelt

Hoolimata draamafilmi tõsisest ja tõeliselt kohutavast olemusest, on filmi “Juudas ja must messias” tegemise idee ja loo mõelnud välja koomikutest kaksikvennad Keith ja Kenny Lucas.

Buzzfeedi andmetel kohtusid vennad Lucased 2016. aastal ühe FX-i komöödiaseriaali võtetel režissöör Shaka Kingiga ja esitasid oma idee teha William “Bill” O’Nealist elulooline film. Vendade sõnul: “Esitlesime talle (Kingile) oma ideed ja ta ütles selle peale, et see on geniaalne.” Kui idee oli esitatud, kirjutasid stsenaariumit edasi seejärel King ja Will Berson.

Valikud, valikud, valikud…

Enne kui Daniel Kaluuya sai Fred Hamptoni rolli, kaaluti rollile veel kahte kuulsate vanematega näitlejat. Variety andmetel olid Hamptoni rollile filmis silma peal nii Jaden Smith (Will Smithi poeg) kui ka O’Shea Jackson Jr (Ice Cube’i poeg). Casey Affleck oli ka esialgu planeeritud produtsendi rolli.

Õnneks valis produktsioonifirma A24 rolli Kaluuya, kes hiljem võitis filmi eest nii Kuldgloobuse kui ka Oscari.

Psühholoogiliselt raske film, mida teha

People’i andmetel tekitas Bill O’Neali mängimine LaKieth Stanfieldile sellist psühholoogilist kahju, et näitleja tundis, et pärast filmivõtete lõppu peab ta minema teraapiasse.

Stanfield ütles väljaandele: “Stseenis, kus ma pidin teda (Hamptonit) mürgitama, ei jõudnud suur osa sellest lõplikku filmi, kuid ma pidin kõik need emotsioonid läbi elama. Daniel, keda ma lihtsalt austan kui inimest ja kunstnikku, kehastas nii hästi Fred Hamptonit, et sel hetkel tundus, et ma tegelikult mürgitasin esimehe Fred Hamptoni.”

Filmimuusikas teevad kaasa kaks erinevat heliloojat

Enamiku suurte mängufilmide puhul on haruldus, et filmil on kaks heliloojat, kuid “Juudas ja must messias” kasutas kahe erineva helilooja muusikat. Buzzfeedi andmetel palkas King noore muusiku ja helilooja Craig Harrise, et tema filmi muusika arranžeeriks, kuid teadis, et kogemusteta muusik võiks kasutada kogenud helilooja abi.

Nii palkas King filmi muusika komponeerimiseks Mark Ishami, kellel on rohkelt kogemusi muusika loomisega filmidele ja sarjadele nagu “42”, “The Conjuring”, “Black Mirror”, “Little Fires Everywhere” ja muudele linateostele.

Tähtpäeval filmitud stseen

Hämmastavate kokkulangevuste tõttu sai emotsionaalselt pingeline stseen, kus Bill mürgitab Fredi unenarkootikumiga, filmitud täpselt 50 aastat hiljem sellest samast päevast, kui see sündmus päriselt toimus.

Kaluuya ütles Uproxxi intervjuus: “Sel päeval seda stseeni teha oli väga raske. Tõesti, tõesti, tõesti, tõesti, tõesti raske ja kõik tundsid seda raskust. Pidasime kõne, ütlesime paar sõna, olime tõesti tänulikud, et oleme siin ja tänulikud selle eest, mida esimees Fred tegi, et me siin saaksime koos olla. Ma arvan, et kui ma oleks seda stseeni teinud ükskõik millisel teisel päeval, poleks ma suutnud teha seda nii, nagu see lõplikult välja tuli.”

Filmiga tehti Oscarite ajalugu

„Juudas ja must messias“ tegi Oscari ajalugu sellega, kui oli esimest korda ajaloos parima filmi nominent, mille tegijateks olid kõik mustanahalised produtsendid. Produtsentide hulka kuuluvad Ryan Coogler, Shaka King ja Charles D. King. Kaks viimast ei ole veresugulased.

Lisaks sellele, et film sai Oscari nominatsiooni parima filmi, parima peaosatäitja ja parima kõrvalosatäitja rolli eest, oli ta nomineeritud ka parima originaalkäsikirja, parima operaatoritöö ja parima originaalloo eest. Daniel Kaluuya võitis parima kõrvalosatäitja tiitli ja H.E.R.’i lugu „Fight for you“ võitis parima originaalloo Oscari.

“Juudas ja must Messias” on võimas ja mõjus film, mis heidab valgust Ameerika ajaloo olulisele peatükile. Daniel Kaluuya ja LaKeith Stanfieldi erakordsed esitused teevad sellest filmist kohustusliku vaatamise kõigile, kes hindavad suurepärast näitlejatööd ja mõtlemapanevat lugu. See on film, mis jätab teid mõtlema veel kaua pärast, kui lõputiitrid on lõpuni jõudnud. Ära jäta kasutamata võimalust vaadata seda uskumatut filmi sel reedel kell 19.00 TV3 Film kanalil.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close
Kasutame küpsiseid, et pakkuda Sulle parimat kasutajakogemust. Valides “Nõustun”, annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.
Haldan seadeid
Nõustun