logo
logo
Esileht
Uudised
Kaua tehtud kaunike – „Poisipõli“. Põnevad faktid 12 aastat produktsioonis olnud filmi kohta
15/02/2024

Kaua tehtud kaunike – „Poisipõli“. Põnevad faktid 12 aastat produktsioonis olnud filmi kohta

Richard Linklateri “Poisipõli” oli 2010. aastatel kriitikute poolt üks enim kiidetud filme. See on lugu ühe poisi üles kasvamist väikesest lapsest ülikooli esmakursuslaseni. Märkimisväärne on ka asjaolu, et see on üks 14 filmist, mis on saanud filmikriitika saidil Metascore täiuslikud 100 punkti ja ainus film maailmas, mis sai sellise hinde oma esilinastumisel.

Filmi tegemiseks kulus 12 aastat, kuna Linklater soovis, et tema näitlejad kasvaksid üles reaalajas ning ei soovinud valida suurt hulka erinevaid näitlejaid, kes mängiksid eri vanuses tegelasi. Tulemuseks on tõeliselt ainulaadne kinoteos! Siin on seitse põnevat fakti “Poisipõli” tegemisest.

„Poisipõli“ tegemiseks kulus 12 aastat

„Poisipõli“ tootmine kestis 12 aastat, 2002. aasta maist kuni 2013. aasta augustini. Kuigi need 12 aastat koosnesid ligikaudu 4000 päevast, oli „Poisipõli“ meeskonnal kokku vaid 45 võttepäeva. See on üsna tavaline aeg mängufilmi puhul, kuid tavaliselt ei jaotu see rohkem kui kümne aasta peale.

Peaosatäitja Ellar Coltrane oli seitsmeaastane, kui filmivõtetega algust tehti, ja 19-aastane, kui võtted lõppesid. Filmimise alguses nimetas Richard Linklater linateost pealkirjaga “Pealkirjastamata 12 aastane projekt”. Hiljem sai selle nimeks „12 aastat“. Lõpuks muutis Linklater pealkirja „Poisipõliks“, et vältida segadust teise tunnustatud ja Oscariga pärjatud filmiga “12 aastat orjana”.

Samanthat mängib Richard Linklateri tütar

Masoni vanemat õde Samanthat mängis Lorelei Linklater, režissöör Richard Linklateri tütar. Lorelei oli oma isa juba aastaid pinninud, et teda ühte filmi sisse kirjutataks.

Pärast kolme või nelja aastat kestnud “Poisipõli” filmimist sai tütrel oma näitleja kohustustest siiber ja palus oma isal oma tegelaskuju ära tappa. Isa keeldus seda tegemast, sest see oleks antud filmi jaoks liiga tume ja morbiidne olnud. Richard suutis oma tütre ümber veenda ja ülejäänud kaheksa või üheksa tootmisaastat nautis tütar taas filmis osalemist.

Stuudio jagas Richard Linklaterile filmi eelarve jupihaaval

„Poisipõli“ eelarve oli 2,4 miljonit dollarit, kuid IFC Films stuudio ei saanud seda Richard Linklaterile seaduslikult korraga kätte anda, sest see oleks tehniliselt tähendanud 12-aastase töölepingu sõlmimist, mis on keelatud. See tähendab, et Linklater sai 200 000 dollarit aastas, et uusi stseene filmida.

Ühel aastal unustasid nad Linklaterile raha anda ja kui nad oma veast teada said, oli juba liiga hilja maksta, sest aruanded olid juba selleks aastaks tehtud. Linklater suutis selle aasta filmivõtteid ise ära rahastada kindlustusrahaga, mille ta oli saanud oma maha põlenud maja eest. Kui film lõpuks kinno jõudis, kogus „Poisipõli“ lõpuks üle maailma üle 57 miljoni dollari.

Mason, Sr. põhines Richard Linklateri ja Ethan Hawke’i enda isadel

Paljud näitlejad aitasid „Poisipõli“ stsenaariumi kirjutamisele kaasa. Filmimise käigus lahutasid nii Ethan Hawke kui ka Patricia Arquette oma abikaasadest, abiellusid uuesti ja said uusi lapsi. Näitlejate eraelus toimunuaitas filmis kehastatud tegelasi arendada.

Mason, Sr. põhineb Hawke’i ja Richard Linklateri isadel, kes mõlemad olid lahutatud kindlustusagendid Texasest. Olivia põhines osaliselt Arquette’i emal, kes läks hilisemas elus tagasi kooli ja sai psühhoterapeudiks.

Richard Linklater alustas filmimist ilma valmis stsenaariumita

Richard Linklater ei teinud „Poisipõli“ stsenaariumi täielikult valmis enne filmivõtete alustamist. Selle asemel lasi ta lool ise areneda ja tegelastel kasvada, kui näitlejad vanemaks said. Mõnel juhul lisati stsenaariumisse lõike sellest, mis näitlejate päriselus toimus.

Linklateri sõnul kirjutati mõned stseenid sõna otseses mõttes ööl enne filmivõtteid. Seda on ka varem tehtud, ka näiteks Steven Spielberg filmis “Lõuad”, kui järgmise päeva stseene kirjutati koos näitlejatega õhtusöögi ajal.

Juriidiliselt oleks näitlejad võinud filmiprojekti pooleli jätta

Igal aastal tulid „Poisipõli“ näitlejad ja meeskond taas kokku, et alustada antud aasta stseenide filmimisega. Richard Linklateril polnud aga võimalik näitlejaid 12 aasta pikkusteks filmivõteteks lepinguga siduda.

De Havillandi seadus sätestab, et töötajate lepinguline töölevõtmine rohkem kui seitsmeks aastaks on ebaseaduslik. Seega ei olnud “Poisipõli” näitlejatel mingit juriidilist kohustust igal aastal oma stseene filmima tulla. Linklateri ainuke lootus oli näitlejate enda tahe ja südametunnistus.

Ethan Hawke oli valmis filmi lõpetama juhul, kui Richard Linklater sureb

Kuna “Poisipõli” tegemine võttis 12 aastat aega, siis Richard Linklater ei saanud garanteerida, et ta püsib 12 aastat tervena ja suudab filmi lõpetada. Seetõttu pani ta ühe oma näitleja, Ethan Hawke’i, tema surma puhul filmi lõpetamise eest vastutama.

Õnneks ei juhtunud temaga midagi ja Linklateril õnnestus mitte ainult “Poisipõli” valmis teha, vaid ka mitu muud filmi.

Vaata seda kuuele Oscarile nomineeritud ja ühega pärjatud draamafilmi neljapäeval, 15. veebruaril, kell 22.00 kanalil Go3 Films.

 

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close