logo
logo
Esileht
Uudised
Kas see on päris elu või lihtsalt fantaasia? “Bohemian Rhapsody” heidab valgust Queeni tõusedele ja mõõnadele
17/11/2023

Kas see on päris elu või lihtsalt fantaasia? “Bohemian Rhapsody” heidab valgust Queeni tõusedele ja mõõnadele

„Bohemian Rhapsodyt“, legendaarse Freddie Mercury lugu, saatis kohe avapäevast saadik suur edu, sest Queeni ja Mercury fännid tungisid ning trügisid koos „lihtrahvaga“ ehk mitte-fännidega kinodesse, et näha muusikakuulsuse elulugu.

Mercury raputas omal ajal maailma ja jättis oma muusikaga inimestesse kustumatu jälje. Filmis näidatakse fenomenaalseid kontserdimomente ja tema auhinnatud laulude taga peituvat lugu, millega Queen sai kinoekraanil justkui taaselustatud. Avage silmad, vaadake taevasse ja näete…siin artiklis toome välja põnevad ja huvitavad faktid, mis on seotud selle 2018. aasta muusikalise draamafilmiga.

Filmil läks 10 aastat enne, kui see suurele ekraanile jõudis

“Bohemian Rhapsody” läbis pika ja keerulise teekonna kinolinale, sest film pidi üle elama mitmeid tagasilööke. Enne, kui me süveneme mõnda märkimisväärsemasse tootmisprobleemi, hüppame korraks tagasi filmi juurte juurde.

Queeni kitarrist Brian May andis 2010. aastal BBC-le antud intervjuus algselt teada, et eluloofilm on valmimisel. Järgnevatel aastatel läksid filmitegijad omavahel tülli seoses sellega, milline võiks olla filmi toon ja kuidas peaks Freddie Mercuryt kujutama – selle aja vältel lahkusid produktsioonist ka mitmed olulised tegijad. Ka selle üle vaieldi, kes peaks filmi lavastama. Mainiti selliseid nimesid nagu Peter Morgan, David Fincher ja Tom Hooper, kuid 2016. aastal jäi lõpuks sõelale Bryan Singer, kuigi tootmine sattus peagi veelgi suurema surve alla.

Algselt pidi Freddie Mercuryt kehastama Sacha Baron Cohen

Kui 2011. aastal teatati, et Sacha Baron Cohen hakkab mängima Freddie Mercuryt, oli Brian Mayl selle kohta ainult kiidusõnu, kirjeldades näitlejat kui “täiuslikku” valikut. Cohen, kelle kõige tuntum roll on koomilise kasahhi Borati kehastamine, astus aga kaks aastat hiljem rollist eemale, sest väidetavalt soovis ta Mercury näol teha täiskasvanutele mõeldud filmi, samas kui bänd soovis hoida filmi pigem suunitletud koguperedele. Ben Whishaw ja Daniel Radcliffe’i kohta käisid ka kuulujutud, et nemad võiksid olla Coheni võimalikud asendajad, kuni 2016. aastal osutus lõpuks valituks Emmy laureaat Rami Malek. May teatas hiljem, et Cohen oleks võinud filmi tegemist “häirida”, arvestades tema koomilisi rolle ja naljamehe mainet.

Kaadritagune kahurvägi

“Bohemian Rhapsody” toob taas kokku Brian May, trummar Roger Taylori ja Queeni mänedžeri Jim Beachi, kes on kõik filmi produtsendid. Produtsentide meeskonda kuuluvad ka sellised Hollywoodi staarid nagu tutvustamist mitte vajav Robert De Niro ja Graham King, kes võitis parima filmi Oscari “Kahe tule vahel” eest. Stsenaariumi koostas Anthony McCarten, kellel on mitu Oscari-nominatsiooni filmide “Kõiksuse teooria” ja “Pimedaim tund” eest. Sellise koosseisuga ei ole üllatav, et “Bohemian Rhapsody” mitmetes kategooriates potentsiaalseks kandidaadiks märgiti ja palju auhindu ka võitis.

Kriitika Mercury seksuaalsuse kujutamise üle

Selliste filmide nagu “Armastusega, Simon”, “Kutsu mind oma nimega” ja “Kuuvalgus” näitel võib väita, et Hollywood on LGBTQ-kogukonna esindamisel palju edasi liikunud. Mõned “Bohemian Rhapsody” ümber tekkinud vastuolud võivad aga viidata vastupidisele. Bryan Fuller ja mitmed teised on kurtnud, et filmi treileris ignoreeriti suuresti Mercury seksuaalsuse homo/bi ajalugu, pannes rohkem rõhku tema suhtele Mary Austiniga. Sünopsises aga oli kirjas, et Mercury suri AIDSi tüsistuste tõttu. Kuigi ametlikus treileris näidatakse lühidalt Mercuryt teise mehega „lähedalt tutvumas“, siis ollakse siiski skeptilised, et film allub “heteropesule”.

Live Aid

Eluloofilmi Queenist ei saa teha ilma bändi 1985. aasta heategevuskontserdi Live Aidi suurejoonelise esinemiseta. Veidi üle 20 minuti laval domineerinud Queen alustas “Bohemian Rhapsodyga” ja lõpetas lauluga “We Are the Champions”. 2005. aastal valisid 60 artisti, ajakirjanikku ja muusikatööstuse juhti Queeni Live Aidi esinemise kogu roki ajaloo parimaks live-esinemiseks. Selleks, et sellele ikoonilisele esinemisele mitte liiga teha, ehitati filmi jaoks Live Aidi lava täpne koopia, mis viidi Bovingdoni lennuväljale. See peaks olema filmi suureks kulminatsiooniks, mis on sobilik, sest seda mäletatakse kui Queeni ühte suurimat tipphetke.

Laulmine

Rami Malek sarnaneb füüsiliselt kindlasti Freddie Mercuryga ja pole kahtlust, et tal on piisavalt karismat, et see roll enda omaks teha. Selleks, et Malek saaks täielikult Mercuryks muutuda, võtsid filmitegijad siiski mitmeid meetmeid ette, et tabada siit ilmast lahkunud artisti lauluhäält. Filmis ei kasutata mitte ainult Maleki enda häält, vaid ka Mercury enda salvestusi ja ühtlasi ka hääledublanti. Rääkides Entertainment Weeklyga, märkis Malek: “Me kasutame Freddie’t nii palju, kui võimalik ja kasutame mind nii palju, kui võimalik.” Sel ajal viibis Malek väidetavalt Londonis Abbey Roadi stuudios, kus on aastate jooksul salvestanud mitmeid kuulsaid artiste, sealhulgas ka Queeni.

See on rohkem Queeni kui Freddie Mercury eluloofilm

Kuna Rami Malek on filmi plakatitel kesksel kohal, võiks eeldada, et “Bohemian Rhapsody” on seotud Queeni frontmaniga. Kuigi Malekit reklaamitakse peaosatäitjana, ei ole film siiski “traditsiooniline eluloofilm” Freddie Mercuryst. Pigem on tegemist Queeni filmiga, mis uurib bändi varaseid raskusi, teed kuulsuseni ja neid tabanud tragöödiat, tähistades nende muusikat igal sammul. Teisisõnu on tegemist filmiga, mis räägib bändi tõusudest ja mõõnadest. Enne tootmisest lahkumist teatas Bryan Singer: “See ei saa olema ainult tume Freddie lugu, kuid seda austatakse.” Lisaks ütles ta: “See on koostööst. See on tähistamine.”

Vaata nelja Oscari ja kahe Kuldgloobusega pärjatud eluloodraamat reedel, 17. novembril, kell 19.30 kanalil Go3 Films.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close