logo
logo
Esileht
Uudised
18 fakti filmi „Düün“ kohta, mis teevad selle filmi veelgi ägedamaks
15/09/2023

18 fakti filmi „Düün“ kohta, mis teevad selle filmi veelgi ägedamaks

Filmimaastikul, mis on tulvil kassahittide, paistab “Düün” silma kui monumentaalse saavutusena. Režissöör Denis Villeneuve’i Frank Herberti klassikalise ulmeromaani adaptsioon viib vaatajad lummavale reisile Arrakise kõrbeplaneedile.

Kuigi filmi visuaalid ja kaasahaarav süžee on piisavad, et jätta igaühe sõnatuks, peitub selle all terve posu põnevaid fakte. Siin on 18 fakti, mis muudavad “Düüni” veelgi lahedamaks filmielamuseks, kui ta juba on, alates selle maailma ülesehituse keerukusest kuni näitlejate ja meeskonna pühendumiseni.

1. Film põhineb Frank Herberti samanimelisel ulmeromaanil, mis ilmus 1965. aastal ja Denis Villeneuve’i film, mis kestab kaks ja pool tundi, kajastab vaid poole sellest raamatust.

2. Filmi pealkirja peale tuli Herbert jalutuskäikudel mööda ranna liivaluiteid, mis asuvad Oregoni osariigis Florence’i lähedal.

3. Režissöör Denis Villeneuve tahtis teha “Düüni” tugevate naistegelastega. Kui stsenarist Eric Roth küsis temalt, mis on kõige tähtsam, mida ta soovis selles adaptsioonis esile tuua, vastas ta: “Naised”.

4. Dr Kynesi tegelaskuju sai filmis muudetud. Romaani järgi on dr Kynes valge mees, kuid filmis on dr Kynes aga mustanahaline naine.

5. Filmi tootmiseks kulus tervelt 165 miljonit dollarit ning ajaliselt kolm ja pool aastat.

6. Denis Villeneuve’i ammune unistus oli teha “Düüni” film. Ta oli 14-aastane, kui ta esimest korda romaani luges ja juba siis soovis ta sellest filmi teha.

7. Denis Villeneuve on tuntud selliste hittfilmide poolest nagu “Saabumine” ja “Blade Runner 2049”. Ta väidab, et alles pärast „Blade Runneri“ edu sai ta piisavalt enesekindlaks, et „Düüni“ projekt ette võtta.

8. Denis Villeneuve rääkis oma unistusest teha koostööd Hans Zimmeriga „Düüni“ filmi kallal juba siis, kui nad filmisid „Blade Runner 2049“. Zimmer andis kohe oma nõusoleku projektis osalemiseks, sest ka tema oli raamatu suur fänn.

9. Zimmer on tegelikult nii suur romaani fänn, et ta keeldus Nolani palvest töötada „Teneti“ filmi kallal ja valis hoopis „Düüni“ kasuks.

10. Zimmer on näinud ka vaeva, et teha filmile ka teine soundtrack. Ta kirjutas ka originaalmuusika raamatule „The Art and Soul of Dune“, mis räägib filmi valmimisest.

11. Timothée Chamalet ei pidanud Paul Atreidese rolliproovile minema. Ta oli Denis Villeneuve’i isiklik esimene valik.

12. Timothée Chalamet läks Cannes’i spetsiaalselt Denis Villeneuve’iga kohtuma, kui ta esimest korda kuulis, et “Düüni” filmi hakatakse lõpuks tegema.

13. Josh Brolin, kes on varem Villeneuve’iga koos töötanud „Sicario“ filmi kallal, ütles, et ei viitsinud filmistsenaariumit lugeda. “Ma arvan, kui ma hästi mäletan, et ma teesklesin selle lugemist.”

14. Patrice Vermette, kes oli “Düüni” kujunduse poolt vastutav isik, kasutas Google Earthi abi, et leida ideaalsed kohad, kus filmida kõrbeplaneedil Arrakis toimuvaid stseene. Valituks osutusid Iraani, Tšaadi, Mauritaania ja Liibüa kõrbed.

15. Seejärel valiti nende seast ideaalseks filmimise asukohaks kuulus Wadi Rumi org Jordaanias. „Araabia Lawrence“ ja “Marslane” on filmitud samas kõrbes.

16. Seejärjel kerkis uus probleem esile, kui filmitegijad said aru, et Wadi Rumis puuduvad liivadüünid. Seejärel kogus meeskond Jordaaniast veepudelitesse liivaproove, et selle värvi saaks sobitada mõne teise asukohaga. See olukord viis nad Abu Dhabis asuvasse Rub’ Al Khali kõrbesse.

17. Budapestist väljaspool asuvas Origo stuudios ehitati „Düüni“ jaoks spetsiaalne stuudio. See oli nii massiivne, et Rebecca Ferguson, kes kehastas filmis Jessica Atreidest, eksis päris tihti seal stuudios ära.

18. „Düüni“ ametlikul maailma esilinastusel Veneetsia filmifestivalil sai film vapustava seitsmeminutilise aplausi.

Vaata seda kuue Oscariga pärjatud ja neljale nomineeritud ulmefilmi juba reedel, 15. septembril, kell 17.30 kanalil Go3 Films.

 

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close