fbpx
logo
logo
Esileht
Uudised
Mees, kes toob Pärnumaale heli ja pildi
02/09/2019

Mees, kes toob Pärnumaale heli ja pildi

Margus Heinsoo on musikaalne Mulgimaalt pärit mees, kes pea 50 aastat elanud Pärnus. Ta töötab Pärnu Kontserdimajas, laulab koorides ja on teinud bändi. Aastakümneid on ta projekteerinud ja paigaldanud TV võrke – pea kõigi Pärnu hotellide lahendused on tema tehtud. Margus on olnud ka satelliittelevisiooniga seotud selle sünnist saati ning võib rääkida terve raamatu jagu lõbusaid lugusid.

Saatus viis Marguse helimaailmaga kokku juba varases eas. Esimeses klassis sattus pinginaabriks tuntud lastelaulude kirjutaja, kiriku organist ja muusikaõpetaja Anu Röömel, kellega ta siiani suhtleb. Kogu kooliaja oli Margus kooris ja tegi bändi. Ta laulis aastaid “Mattone” kammerkooris ning hiljem Pärnu Kammerkooris. „Kogu Euroopa kuulanud meie esinemisi!“, rõõmustab ta.
Sel aastal pidi ta „Mattonega“ ka laulupeole minema, kuid hääl on hakanud tagasilööke tegema. Jõudumööda mängib ta veel ka pille. Tänu parimale sõbrale bändist läkski ta omal ajal meditsiini asemel õppima tele-raadioseadmete mehaanikuks.

Margus on töötanud Pärnu varietees, Linnaorkestris ja paljude omaaegsete muusikakollektiividega nagu näiteks ansambel „Keeris“. Lisaks on ta olnud kaabeltelevisiooni ettevõtte juhataja ja hiljem asetäitja, sest ehitus käis suure hooga ning talle meeldis olla rohkem „lahinguväljal“. Kui vene aeg lõppema hakkas, kutsus omaaegne kaabel TV omanik Tõnis Palts teda Pärnu TV võrku ehitama. „See oli kuldne ajajärk. Super kollektiiv, huvitav töö!“ meenutab Margus. Pea kõikide Pärnu hotellide TV võrgud on tema projekteeritud ja ehitatud.

Hiljem lisandus ka satelliittelevisioon. „Olen vist vabariigis viimane fossiil, kes tegelenud satelliitidega algusest peale“, alustab ta. „Esimese satelliitvastuvõtja ehitasime omaaegses side-laboris 1988. aastal“. Kuna Margus käis installatsioonitöödel kaasas, pani ta ka ise käed külge ja nii see paigalduse osa meeldima hakkas. Kui seitseteist aastat tagasi valmis Pärnu Kontserdimaja, kutsuti teda sinna helitehniku ametisse. Kuigi tööd jagub nii tehnika ümberehituse kui ka kontsertide helindusega, on ta juba aastaid pakkunud ka satelliitantennide paigaldamise teenust TVPlay Home´le (endise nimega Viasat).

Margusele meeldib satelliittelevisiooni tehniku töö juures võimalus klientidega suhelda: „See annab mulle jõudu kõigi tööde ja hobidega tegeleda.“ Kliente on tal olnud seinast seina ja lõbusaid vahejuhtumeid samuti. „Omal ajal oli satelliitantenni omamine kergelt nagu staatuse ja jõukuse näitaja,“ meenutab ta. „Sai mindud paigaldama kuhugi Võrtsjärve äärde. Ainus sobiv koht selle paigalduseks oli abihoone, sisuliselt kemmerg, aga vundamendiga ja tugev. Kõik läks hästi, pildi sai ette. Kui klienti mõni aeg hiljem Pärnus nägin, siis ta kurtis, et naabrid pidavat nüüd sosistama, et naabrimehel pole enam muud oma rahaga teha, kui panna satti juba peldiku külge….“

Lõbusaid lugusid on Margusel veel. Aastaid tagasi kutsuti ta rikkele põhjendusel, et pilt kaob ära. Margus sõitis kohale, aga pilt oli ees. „Kui meister kohal, siis on ikka asjad korras…“, ohkas klient.
Juba järgmisel päeval tuli uus kõne: pilt kaob, aga õhtuti! Margus leppis kliendiga kokku, et saab tulla alles pärast kümmet õhtul. Pererahvas võttis ta ilusti vastu, pakkus suupistet ja keelekastet…  Pilt aga kenasti ees. Kõik ootasid kannatlikult, ei midagi.
Vaevalt sai ta koju kui klient helistas: pilt läks, pilt läks! Margus lubas hommikul uuesti läbi astuda ning puges põhku. Keset ööd kadus tal äkitselt uni ning tekkis heureka mõte! Hommikul tormas Margus kliendi manu ning esimese asjana käskis tal voodisse heita. „Oleks keegi proua nägu näinud, kui selle palve esitasin – miljoni dollari vaade!“ naerab Margus. Nii oligi – sati kaabel oli litsutud voodijala alla ning kui klient õhtul magama läks, tekkis kaablis lühis.

Ükskord telliti paigaldus uude uhkesse eramusse. Vastavalt Marguse näpunäidetele olid elektrikud kaablid juba eelnevalt ära vedanud, nii et kõik sujus suurepäraselt. Paigaldus oli tellitud majas nelja paika ning telerid olid juba oma planeeritud kohtadel. Kolm telekat leidis Margus üles, kuid neljandat pole kusagil. Kuna klienti polnud veel kodus, helistas ta omanikule. Too vastu, et vaadaku Margus WC-sse. Tõepoolest: WC ja teler kenasti seinas. „Kui klient tuli lepingut allkirjastama, küsisin ääri-veeri, et noh miks siis WC…“ Klient ei jäänud vastust võlgu: „Tulemas on jalgpalli MM ning kas sa kujutad ette, et mul jääb tähtis värav tänu “hädale” nägemata!“ Tänapäeval aitavad hädast välja mobiilirakendused ja tahvelarvutid.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close