logo
logo
Esileht
Uudised
„Pianist“ – muusika keset karjuvalt vaikset ajalugu
02/05/2025

„Pianist“ – muusika keset karjuvalt vaikset ajalugu

Mõned filmid ei vaja valjusust, et sind raputada. 2002. aastal ilmunud Roman Polanski lavastatud ja tõestisündinud lool põhinev draama „Pianist“ teeb seda vaikuse, tühjuse ja ühe mehe sisemise jõu kaudu.

Tegemist pole ainult filmiga – see on elamus, mis puudutab nii ajalugu, inimhinge kui ka muusika võimet päästa ka kõige süngemates oludes.

Filmi keskmes on talendikas Poola pianist Władysław Szpilman, keda kehastab erakordselt veenvalt Adrien Brody. Selle rolli jaoks läks Brody nii kaugele, et kaotas 14 kilo kehakaalust ja õppis mängima Chopini teoseid, et kehastada oma tegelaskuju võimalikult tõetruult. Tegu oli rolliga, mis tõi talle ka Oscarivõidu – Brodyst sai sellega kõigi aegade noorim meesnäitleja, kes on saanud parima peaosatäitja Oscari, olles 29. aastane.

Tegevustik viib meid Teise maailmasõja aegse Varssavi hävitatud tänavatele ja saatuse kiuste ellujäämisest läbi imbunud maailmasse. Lavastaja Roman Polanski ise elas lapsena Varssavi kahtlastel tänavatel ja kaotas holokaustis oma ema – just see isiklik kogemus lisab filmile haruldase autentsuse ja emotsionaalse sügavuse.

Ka filmi võttepaigad said valitud äärmise täpsusega. Paljud stseenid filmiti Varssavi linnas või olid väga täpselt ja autentselt lavastatud, et anda ajastu meeleolu võimalikult ehedalt edasi. Näiteks ehitati mõned sõja poolt purustatud asukohad üles varasematesse Ida-Berliini tööstusaladesse, kus olid säilinud ajaloolised hooned, mis sobisid Teise maailmasõja aegsesse filmi.

Muusika, eelkõige Chopini heliteosed, ei täida siin ainult heliriba funktsiooni – see mängib justkui peategelast või väga olulist kõrvalrolli. Iga meloodia on meeldetuletus sellest, mis on veel alles ja ees, isegi kui maailm ümberringi laguneb koost. Filmi originaalses soundtrackis kõlab maailmakuulsa pianisti Janusz Olejniczaki esitus, tuues klaveri kaudu välja peategelase sisemaailma ja meelekindluse.

„Pianist“ ei räägi ainult sõjast – see räägib vastupidavusest, inimlikkusest ja lootuse säilimisest olukorras, kus see tundub võimatu. See ei sunni sind pisaraid valama, vaid jätab sind vaikseks, mõtlema ja tundma.

Kui otsid filmi, mis ei unune esimesel võimalusel, vaid jääb mõtteisse pikemaks ajaks, siis „Pianist“ on just see. See on film, mis ei räägi palju, aga ütleb kõik.

Vaata seda kolme Oscariga pärjatud filmi juba reedel, 2. mail, kell 22.00 Go3 Films kanalil.

 

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close