logo
logo
Esileht
Uudised
Nähtus nimega Käsilased: kes nad on ja mis on nende elu mõte?
07/12/2023

Nähtus nimega Käsilased: kes nad on ja mis on nende elu mõte?

Ilmselt oled kuulnud Minionidest ehk Käsilastest või näinud neid kollaseid tegelasi näinud T-särgil, meemil või plakatil näinud. Võib-olla oled juba otsustanud, kas sa armastad või vihkad neid, sest nad tekitavad üsna erinevaid emotsioone kõigis, kellega nad kokku puutuvad.

Muidugi, nagu kõik suure tähtsusega asjad ajaloos, tekitab ka Käsilaste olemasolu palju küsimusi. Kust need kummalised olendid pärit on, miks nad tekitavad selliseid reaktsioone nagu nad tekitavad ja kas neil ebatavalistel kollastel olenditel on ka mingi sügavam tähendus?

Kes need Käsilased üldse on?

Käsilased on liik pisikesi kollaseid…käsilasi, kes meenutavad Tic Taci komme. Nende suurim soov on teenida kurjade kavatsustega ülemust, kuigi nad teevad tihti selle vea, et nad on isekad, hajameelsed ja üldiselt oskamatud ning seetõttu oma töös ka põruvad. Nende pikkus varieerub, kuid võib öelda, et nad on 60 cm kuni 90 cm pikkused…alla meetri tegelased. Nad suhtlevad pudikeeles, mis on arusaadav ainult neile ja vähestele inimestele, kellel on nendega pikaajalised suhted. Nad on ka väga vastupidavad – käsilasi on muudetud kurjadeks lilladeks versioonideks iseendast, muundatud hiiglasteks, purustatud, piinatud ja maetud, ilma et nad oleks kannatanud (see võib olla ka põhjus, kuidas nad on nii kaua elus püsinud).

Neil on isegi mõned erilised võimed, näiteks muutuvad nad helendavateks pulkadeks, kui neid veidike raputada ja mudida. Kuigi tavainimestel on sageli raske üht Käsilast teistest eristada, on neil kõigil unikaalsed isiksused ja nimed, mille nende peremehed kiiresti selgeks õpivad.

On mõned asjad, mida me Käsilaste kohta ei tea ja mida ka filmid ei selgita. Me ei tea, miks nad kannavad prille, kuigi nad on seda teinud juba tuhandeid aastaid. Samuti jääb ebaselgeks, miks mõnel Käsilasel on üks silm ja teisel kaks silma. Samuti ei tea me, mis sunnib neid teenima kurje inimesi, kuigi sellele viidatakse, et tegemist on evolutsioonilise kohustusega, mis sarnaneb looduses esineva parasiitlusega.

Kust Käsilased tulid?

Käsilaste päritolulugu sõltub kahest küsimusest: kust nad ise ja kust on nende kaubanduslik nähtus pärit?

Kõigepealt käsitleme väikeseid tegelasi. Käsilaste teket on näha „Käsilaste“ frantsiisi esimeses filmis, mis kujutab neid ookeanis arenemas – samamoodi nagu paljud teised organismid, enne kui nad kujunesid täielikult selliseks nagu nad praegu on (inspiratsiooni saadud Darwini teooriast). Kuigi superpahalasel Grul on relv, mis suudab inimesi Käsilasteks muuta, siis oleme siiski arvamusel, et enamik Käsilasi on arvatavasti välja arenenud mereloomast.

“Käsilaste” esimene osa kujutab oma peategelasi kurja Türannosauruse teenistuses, mis viitab sellele, et väiksed kollased mehikesed on olnud olemas juba alates hilisemast kriidiajast. See tähendab, et nad on eksisteerinud vähemalt 60 miljonit aastat, mis teeb neist ühe vanima säilinud organismi planeedil Maa. Läbi ajaloo on nad teeninud erinevaid isandaid, sealhulgas iidseid egiptlasi ja vampiire.

Filmitegelastena on Käsilased veidi värskemad kui kriidiajastu. Nad tegid oma debüüdi suurel ekraanil 2010. aasta filmis “Mina, supervaras”. Kuigi on selge, et Käsilased pidid mängima Gru järel teisejärgulist rolli, võib julgelt öelda, et nad varastasid rambivalguse endale. Seega, kui 2013. aasta filmist “Mina, supervaras 2“, mille turundusmaterjalides olid Käsilased veelgi rohkem esile tõstetud sai hitt, oli Käsilastele keskenduv spin-off film ilmselge järgmine samm.

Kes annab Käsilastele hääle?

Armastatud veidrikute unikaalne jutuajamine on alati olnud osa nende võluvast karakteristikast. Käsilased “räägivad” armsate, kõrgete ja emotsionaalsete toonidega, mida omavad „Mina, supervaras“ ja „Käsilased“ kaasrežissöörid Pierre Coffin ja Chris Renaud. Coffin ja Renaud juhtisid ka Käsilaste tegelaste kujundust ning võib spekuleerida, et nad olid inspireeritud „Star Wars’i“ Jawadest või „Willy Wonka ja šokolaadivabriku“ Oompa Loompadest. Me ei tea kindlalt, kuidas Käsilaste hääled täpselt on loodud, kuid võime oletada, et hääli on produtsentide poolt veel heliliselt moonutatud, sest nii on ka fännid proovinud armastatud tegelaste hääli jäljendada.

Mis keelt Käsilased räägivad?

Coffin on öelnud, et Käsilased räägivad pudikeelt, mille ta spontaanselt välja mõtleb (kuigi kuhu sisse on põimitud aeg-ajalt päris sõnad või fraasid). 2013. aastal uuris keeleteadlane Grammar Girl mõningaid kuulujutte Käsilaste keelekasutuse kohta ja kinnitas seda väidet.

Käsilaste emakeel on osa nende ainulaadsusest. Kuna Käsilased tunduvad juba niivõrd kõikjal meie eludes olevat, on raske meeles pidada, et üks suurimaid lastefilme on võõrkeelne film.

„Käsilaste“ taga olev produktsioonifirma Illumination Entertainment on edukalt vastu võtnud täiesti uue väljakutse. Kui konkurent Pixar teeb filme rääkivatest mänguasjadest, kaladest, autodest, koletistest, koertest, prantsuse rottidest, (pigem laulvatest) vulkaanidest ja tunnetest, siis Illumination on teinud subtiitriteta filmi tegelastest, kes ei räägi meile tuttavat keelt, vaid kus tuginetakse ainult animatsioonile.

Mida Käsilased elult tahavad?

Mis siis Käsilasi „elus hoiab“? Kas nad on kurjad? Filmid paljastavad, et käsilased muutuvad lootusetuks, kui nad on liiga kaua ilma peremehe teenistuseta. Ilma ülemuseta hakkab neil lihtsalt igav. Kui neid miski või keegi ei kontrolli, siis aja jooksul nende igapäevane rutiin laguneb. Minionide motivatsiooniks ei ole mitte niivõrd kurjus, kuivõrd kuulekus. Lõppkokkuvõttes tahavad nad lihtsalt aidata kedagi, kes on kuri ja kui vaja, siis on nad hea meelega selle kurjuse osalised. Nad on sellele asjale nii pühendunud, et on osalenud isegi kurjategijate kongressil (Villain-Con), et otsida uut ülemust.

Kuid nende elu eesmärk ei ole nende poolt kontrollitav – ainult keegi nagu Gru saab aidata nende päevi kujundada ja anda nende elule tähenduse.

Vaata lustakat koguperefilmi „Käsilased 2“ juba laupäeval, 9. detsembril, kell 16.30 kanalil Go3 Films.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close
Kasutame küpsiseid, et pakkuda Sulle parimat kasutajakogemust. Valides “Nõustun”, annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.
Haldan seadeid
Nõustun