logo
logo
Esileht
Uudised
“Mortal Kombat” jääb juurtele truuks, aga lisab enda vürtsi
27/01/2023

“Mortal Kombat” jääb juurtele truuks, aga lisab enda vürtsi

„Mortal Kombati“ 2021. aasta reboot kajastab üsna täpselt „Mortal Kombati“ videomängude lugu ja tegelasi, kuid teeb siiski mõned märkimisväärsed muudatused.

Film jutustab sarnast lugu nagu originaalne mänguautomaadi mäng ja 1995. aastal vändatud „Mortal Kombati“ film, näidates Maa ja Välismaailma (ingl k Earthrealm ja Outworld) vahelist võitlust selliste klassikaliste tegelaste kaudu nagu Scorpion (Hiroyuki Sanada), Sub-Zero (Joe Taslim), Liu Kang (Ludi Lin), Sonya Blade (Jessica McNamee), Jax (Mehcad Brooks), Shang Tsung (Chin Han), Raiden (Tadanobu Asano) ja Kano (Josh Lawson). Kuid nagu alguses sai ka mainitud, on lugu seekord veidi teistsugune.

Enne, kui saab arutada seda, mida kõike „Mortal Kombati“ filmis on muudetud, on vast õiglane mainida, kui palju on kajastab film seda, mis pärineb otse mängudest. Suurem osa süžeest ja ajaloost on täpselt see, mida fännid taolistelt filmidelt ootavad – peaaegu kõik tegelaste kostüümid ja välimused on täpselt mängude järgi ning näevad suurepärased välja ja fatality’d (duelli lõpuliigutus, mis alistab oponendi) ning võitlusliigutused on kokku komplekteeritud frantsiisi kõikidest ajastutest. Võitlused on sobivalt jõhkrad ja mängude kotkasilmsete fännide jaoks leidub mitmeid „aardeid“ ehk väiksemaid peidus olevaid nalju või vihjeid pop-kultuurile. Üldiselt on Mortal Kombat üks kõige „lojaalsemaid“ videomängu adapteeringuid siiani.

See aga ei tähenda, et mõned asjad pole filmi jaoks muudetud. Hoolimata oma ustavusest mängudele, teeb „Mortal Kombat“ siiski mõned uued täiendused ja olulised muudatused. Siin on suurimad muudatused, mida Mortal Kombat teeb videomängude loo ja tegelastega.

Cole Young ehk täiesti uhiuus karakter

Mortal Kombati kõige ilmsem muudatus on peategelase Cole Youngi (Lewis Tan) filmi lisamine. Enne filmi ilmumist ringles mitmeid fänniteooriaid Cole’i kohta, kuid lõpuks osutus ta täiesti originaalseks tegelaseks, kuigi tal on mõned veresidemed Hanzo Hasashi ehk Scorpioniga. Cole’i roll filmis on kui publiku asendaja, kes esitab küsimusi, mida frantsiisi uustulnukad „Mortal Kombati“ maailma ja ajaloo kohta võiksid küsida ning sooviksid teada saada, milles on ta üsna tõhus. Lewis Tan teeb selles rollis head tööd ja see, kuidas „võõras“ karakter nagu Cole ja olemasolev Mortal Kombati lugu ühendatakse, on hästi tehtud.

Scorpioni ja Sub-Zero vastasseis uues kuues

Scorpioni ja Sub-Zero vaheline ajalugu on filmis sama nagu ta on ka videomängudes olnud. Scorpion on Shirai Ryu klanni ninja ja Sub-Zero on rivaali Lin Kuei palgamõrvar. Sub-Zero tapab Scorpioni ja tema perekonna, mille tulemusel tuleb ta tuld hingava vaimuna surnuist tagasi, et Sub-Zerole kätte maksta. Ka nende riietus ja võimed on videomängudele väga ustavad.

Mõned osad on siiski märkimisväärselt muudetud. Esiteks paigutab film Scorpioni ja Sub-Zero rivaalitsemise alguse aega, mis oli sadu aastaid tagasi, kuid mängudes tapab Sub-Zero Scorpioni tänapäeval. Scorpion on rebootis positsioneeritud rohkem kangelaseks, sest mängudes on ta tihti kandnud anti-kangelase rolli. Ka Scorpioni ülestõus on teistsugune – mängudes tuuakse ninja tagasi Netherrealmi võluri Quan Chi relvana, kuid filmis „äratab ta ellu“ hoopis Cole, et kasutada Shirai Ryu ninja oskusi võitluses Välismaailma vastu.

Nähtus nimega arcana

Mortal Kombati mängudes ei ole enne universaalset seletust supervõimudele olnud. Erinevad tegelased saavad oma võimed kätte väga erinevatel viisidel – Liu Kang ja Sub-Zero maagia, Jax ja Kano küberneetika, Scorpion nõiduse kaudu ja nii edasi. Uus film muudab seda, luues kõigile sellistele võimetele ühtse põhjuse, mida tuntakse kui arcanana. Arcana on kui iga Mortal Kombati tegelase ainulaadne sisemine jõud, mis tärkab treeningu ja draakonimärgi (samuti uus lisa filmis) omamise kaudu. Kui sisemine jõud on „ärganud“ annab võitleja arcana konkreetse võime, näiteks kontrolli tule üle, laheda mütsi või robotkäed.

Turniir või niisama kätšimine

Väidetavalt jutustab Mortal Kombat uuesti algse mänguautomaadi mängu loo – kümnes turniir Maa ja Välismaailma vahel, mis otsustab, kas viimane teenib õiguse sissetungile või mitte. Kuid rebootis ei toimu tegelikult ühtegi turniiri. Võitlejad duellivad erinevates üks-ühele stsenaariumides, kuid kogu konflikt keskendub Shang Tsungile, kes püüab enne turniiri algust Maa meistrid tappa, tagades seeläbi võidu. See on suures plaanis suhteliselt väike muudatus, kuid see mõjutab mõningaid vanu süžeesid, sealhulgas seda, kus ja miks Sub-Zero ja Scorpion võitlevad, millised tegelased on kohal ning kes elavad ja kes surevad. Kuid kuna Mortal Kombati mängudes on turniiri lugu juba mitu korda mitmes ajateljes uuesti jutustatud, ei ole struktuuri muutmine taas nii suur asi.

Üldiselt teeb “Mortal Kombat” hea töö, säilitades videomängude põhirütmid, pakkudes lõppkokkuvõttes adaptsiooni, mis on suunatud vähem uustulnukatele ja rohkem pikaajalistele fännidele – see on videomängufilmide maailmas haruldus.

Kui soovid ise ka Mortal Kombati maailma sukelda, siis laupäeval kell 23.40 on TV3 Film eetris film „Mortal Kombat“.

 

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close