logo
logo
Esileht
Uudised
Kokaiinikaru: tõeline lugu ülima peolooma taga
17/05/2024

Kokaiinikaru: tõeline lugu ülima peolooma taga

Mis juhtuks siis, kui massiivne imetaja neelaks alla karusuuruse kogust kokaiini? Elizabeth Banksi koomiline õudusfilm „Kokaiinikaru“ näitab, milline see tulemus oleks: kaootiline kokaiiniga immutatud karnivooride verepidu. Filmist on saanud suur hitt, kogudes üle maailma üle 90 miljoni dollari. Kuid filmi taga peitub ka pärissündinud lugu.

Film põhineb 1985. aastal juhtunul, mille käigus leiti Georgia metsast üledoosi tagajärjel surnud 200-kilone Ameerika mustkaru. See kummaline leid oli ajalehtede esikülgedel ja karu hakati kutsuma naljakate hüüdnimedega nagu „lumekaru“ ja „Pablo Escobear“.

Tegeliku kokaiinikaru lugu algas juba aastakümneid varem.

Kuidas üldse kokaiin karuni jõudis?

See lugu algab mehega nimega Andrew Carter Thornton II. Ta sündis 1944. aastal ja oli tuntud Kentucky hobusekasvataja poeg ning temast sai USA armee langevarjur, kes teenis isegi USA armee teenistusmärgi Purple Heart’i, kui USA 1965. aastal Dominikaani Vabariiki vallutas.

Thornton lahkus samal aastal armeest ja naasis Kentuckysse, kus ta liitus Lexingtoni politseiosakonna narkoüksusega. Kuid Thornton hakkas peagi rohkem huvituma narkootikumide müügist kui nende vastu võitlemisest. Nagu üks endine kolleeg ütles aastaid hiljem uurivale ajakirjanikule Sally Dentonile, oli Thornton “007-tüüpi militaarne isiksus… adrenaliinirõõmust ajendatud seikleja, kes tüdines politseinikuametist.“ Lõpuks astus ta tagasi ja hakkas advokaadiks.

Thorntoni soov põnevuse järele viis ta üha sügavamale oma kõrvalkarjääris narkokaubanduses. 1981. aastal esitati talle süüdistus, et ta juhtis lennukit, millega salakaubitseti kanepit Lõuna-Ameerikast Kentucky osariiki Lexingtoni. Pärast kuudepikkust põgenemist ja ulatuslikku tagaotsimist istus ta viis kuud vanglas ja kaotas advokaadiks olemise õiguse.

Seejärel, 1985. aasta septembris, tõusis Thornton õhku oma viimaseks narko- salakaubitsemise missiooniks, hüpates Tennessee osariigi Knoxville’i kohal lennukist välja kotiga, mis sisaldas 15 miljoni dollari väärtuses kokaiini. Ta suri maaga kokkupõrkel, sest tema langevari ei avanenud korrektselt.

Kuigi Thorntoni elu oli lõppenud, siis tema pärandiga olid teised lood. Kaks kuud pärast salakaubitseja surma leidis Georgia osariigi jahimees surnud karu, mida ümbritsesid koti jäänused, mida uurijad pidasid hiljem just Thorntoni omadeks. Arstlik ekspertiis jõudis järeldusele, et 200-kilone karu oli surnud ägeda kokaiinimürgistuse tagajärjel pärast kolme kuni nelja grammi kokaiini manustamist. „Sellest piisab, et tappa ükskõik kes,“ ütles uurija ajakirjanikele.

Mis juhtub siis kui loom manustab kokaiini?

Kas loom oli tegelikult kokaiinist pilves? See on ebaselge ja teadlased ei ole kindlad, kas loomad kogevad sama tüüpi uimastust, mida inimesed alkoholist, marihuaanast või kokaiinist. Ehkki on loomi, kelle süsteemi satub naistenõgest, hallutsinogeenseid seeni ja alkoholi, ei ole võimalik teada, kas nad tarvitad neid nende mõju tõttu.

Narkootikumidel on siiski loomadele teatud mõju. Näiteks on nähtud, et põdrad käituvad pärast seente tarbimist ebastabiilselt ning on täheldatud, et igasugused metsloomad muutuvad pärast „alkohoolset lonksu“ uniseks. Mõnikord võib nende ainete tarvitamine olla ka surmav.

Kui „Kokaiinikaru“ metsast leiti, oli ta umbes kuu aega surnud olnud. Erinevalt filmis kujutatud rahmeldamisest, ei teatanud uurijad enne tema surma ühestki ähvardavast või hävitavast juhtumist. Samuti ei söönud ta ära kogu kotis sisalduvat kokaiini, mida Thornton arvatavasti salakaubana vedas ja ametnikud jõudsid järeldusele, et mingi inimene oli arvatavasti ülejäänud koguse ära viinud.

Karuteadur Chris Morgan ütles Vox’i ajakirjaniku Alex Abad-Santosele, et on tõenäoline, et karu koges mingisugust füsioloogilist reaktsiooni, kuid tema surma lugu on vähem episood narkootikumidest hullunud karust ja rohkem illustratsioon sellest, kuidas inimeste poolt maha jäetud „prügi“ ohustab looduskaitse all olevaid loomi.

Tagajärjed

Nagu selgub, ei olnud kokaiiniga mürgitatud karu ainus, kes Thorntoni narkoreisi tõttu potentsiaalsesse ohtu sattus. Leiti vaid üks paljudest narkootikumidega täidetud kotikestest, mida Thornton väidetavalt enne oma surmaga lõppenud langevarjuheitlust üle kogu Georgia ja Tennessee maapiirkonna maha pillas. Pärast tema surma leidsid uurijad tõendeid, et Thornton ja tema kaaslased olid USAsse smugeldanud 400 kilo kokaiini, kuid teisi kokaiiniga seotud juhtumitest ei teatatud.

Aastakümneteks jäi kokaiinikaru traagiline sündmus vaid punktiks krimiajaloos, kuid 2023. aasta film on teinud kokaiiniuimas karust lõpuks omaette legendi.

Vaata seda koomilist õudusfilmi legendaarsest krimijuhtumist juba laupäeval, 18. mail kell 23.30 kanalil Go3 Films.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close