logo
logo
Esileht
Uudised
„Kiired ja vihased“ frantsiis: teekond täis kiirust, actionit ja peresuhteid
08/06/2023

„Kiired ja vihased“ frantsiis: teekond täis kiirust, actionit ja peresuhteid

Alates 2001. aastast on “Kiired ja vihased” frantsiis võlunud publikut üle kogu maailma oma adrenaliini täis kiirete autosõitudega, trikkidega ning tegelastega, kellest on saanud popkultuuri ikoonid. Frantsiis sai alguse tagasihoidlikust tänavasõidufilmist ja arenes ülemaailmseks fenomeniks.

„Kiired ja vihased“ frantsiis sai alguse 2001. aastal ilmunud filmiga…“Kiired ja vihased“. Rob Coheni lavastatud film tutvustas publikule tänavavõidusõidu põrandaalust maailma ning selles mängis noor näitlejaskond eesotsas Vin Diesel, Dominic Torettona ja Paul Walker Brian O’Connerina. Film võlus publikut, kombineerides kiired autod, närvekõditava actioni ja perekonna tähtsuse.

Filmisaaga arenedes kukutas see lihtsa „tänavasõidu filmi“ piirid ja muutus ülemaailmseks fenomeniks ning pigem põnevusfilmiks. Iga osa nihutas põnevusfilmile omaseid piire kohtadesse, kus neid varem polnud nähtud ja lisas filmidele uusi žanreid – olgu selleks röövimisfilm või spioonitriller. Sellised jätkufilmid nagu “Kiired ja vihased 2” (2003), “Kiired ja vihased: Tokyo Drift” (2006) ja “Kiired ja vihased: uus mudel” (2009) lõid filmidele lojaalse fännibaasi ja panid aluse tulevastele suurematele seiklustele.

Viies osa “Fast Five” (2011) oli frantsiisi jaoks pöördepunkt. Režissöör Justin Lin tõi kokku seltskonna, kuhu kuulusid Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson ja paljud teised armastatud tegelased varasematest filmidest. Filmis keskenduti röövimistele ning võeti kasutusele keerukam ja sügavam süžee. Dwayne Johnsoni tegelaskuju Hobbsi kaasamine andis frantsiisile uue elu ja tõstis actioni uuele tasemele. “Fast Five” oli nii kriitiliselt kui ka kaubanduslikult tohutult edukas, kogudes üle 600 miljoni dollari kogu maailmas.

“Kiired ja vihased” frantsiis domineeris maailmas iga järgneva filmi ilmumisega. “Kiired ja vihased 6″ (2013), ” Kiired ja vihased 7″ (2015) ja ” Kiired ja vihased 8″ (2017) laiendasid filmi universumit veelgi uutesse kõrgustesse, pakkudes publikule surma trotsivaid trikke ja emotsionaalseid hetki, mis publikut väga kõnetasid. Paul Walkeri ootamatu hukkumine “Kiired ja vihased 7” tootmise ajal lisas seitsmendale filmile liigutava emotsionaalse elemendi, kuna fännid jätsid hüvasti ühe frantsiisi armastatuima staariga.

Frantsiisi edu avas uksed ka spin-off filmidele, sealhulgas “Kiired ja vihased: Hobbs & Shaw” (2019) filmile. Eesotsas Dwayne Johnsoni ja Jason Stathamiga, keskenduti antud filmis Luke Hobbsi ja Deckard Shaw tegelastele, sukeldudes sügavamalt nende plahvatusohtlikku ja humoorikasse maailma.

Vin Diesel üllatas kogu maailma, kui ta hiljuti avaldas, et “Fast X”, mille esimene osa ilmus selle aasta mais, on esimene peatükk triloogiast, millest saab “Kiired ja vihased” saaga suurejooneline lõpp. Järgmise osa ilmumiskuupäeva ei ole veel välja hõigatud, kuid kuulujuttude kohaselt peaks see linastuma 2025. aastal.

“Kiired ja vihased” on revolutsiooniliselt muutnud põnevusfilmide žanrit oma põnevuse, meeldejäävate tegelaste ning perekonna ja lojaalsuse teemadega. Alates tagasihoidlikust tänavavõidusõidufilmist kuni maailma filmimaastiku domineerimiseni, on frantsiis pidevalt piire nihutanud ja pakutud vaatajatele kogu maailmas kõrgetasemelist meelelahutust…ja otseloomulikult õpetatud perekonna tähtsust.

Kuniks me ootame põnevusega “Kiired ja vihased” saaga viimaseid peatükke, saame mõtiskleda selle saaga pärandi üle, mis on jätnud oma rehvijäljed igaveseks kinoajalukku.

Ka sinul on võimalus sellest legendaarsest filmifrantsiisist osa saada, sest neljapäeval, 8. juunil, on kell 21.00 TV3 Film eetris „Kiired ja vihased“ frantsiisi kaheksas osa.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close
Kasutame küpsiseid, et pakkuda Sulle parimat kasutajakogemust. Valides “Nõustun”, annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.
Haldan seadeid
Nõustun