fbpx
logo
logo
Esileht
Uudised
Hirmus tõestisündinud lugu, mis inspireeris filmi “Majakas”
17/10/2020

Hirmus tõestisündinud lugu, mis inspireeris filmi “Majakas”

2019. aasta lõpus linastunud “Majakas” (“Lighthouse”) ristiti kriitikute poolt koheselt klassikaks. Põneviku peaosades on Willem Dafoe ja „Teneti“ filmimise raames Eestit väisanud Robert Pattinson. Film räägib kahest majakavahist, kes jäävad tormi tõttu saarele vangi ning üritavad kauges ja müstilises tuletornis mitte hulluks minna.

Filmi loomist inspireeris tõestisündinud lugu, mis leidis aset Walesi ranniku kõige isoleeritumas tuletornis. Maismaast üle 30km eemal, kitsastel kaljudel keset merd asus Smallsi majakas, kus töötati kahemeheliste vahetustena. 1801. aastal sattusid ühte vahetusse Thomas Griffith ja Thomas Howell. Rahva seas oli teada, et mehed üksteist ei salli. Kui Griffith õnnetuses vigastada sai, üritas Howell abi kutsuda, kuid tulutult. Pärast mitut nädalat kannatamist Griffith suri. Paanikas Howell ei julgenud surnukeha merre matta, kuna kartis mõrvasüüdistusi. Nii hoidis Howell lahkunud kolleegi surnukeha tuletornis, kuni see haisema hakkas. Seejärel ehitas mees algelise kirstu ja sidus selle majaka välisseina külge.

Smallsi tuletorn

Sellega Howelli ebaõnn ei piirdunud. Majaka ümber möllavad tormid lõid kirstu puruks ja lahkunu käsi jäi marutuulte meelevalda. Howell oli sunnitud majaka aknast nägema, kuidas surnu talle justkui lehvitab. Kolm nädalat ihuüksi koos laibaga kaugel saarel viis Howelli hullumeelsuse ääreni. Lõpuks tormid vaibusid ja laev pääses Howelli välja vahetama, kuid majakavaht polnud enam kunagi vaimselt endine. Lähedased ei tundnud Howelli ära ja vahejuhtum sundis muutma tuletornide töökorraldust – järgmised 180 aastat majakate automatiseerimiseni pidi vahetuses olema vähemalt kolm meest. See õnnetu lugu on inspireerinud kaht filmi ja üht näidendit.

Filmis „Majakas“ on noor majakavaht (Pattinson) saarele tulnud oma vahetust alustama, kuid halb ilm ei luba vanemal kolleegil (Dafoe) saarelt lahkuda. Kitsad olud, tööjaotus ja sunnitus vangistus tekitavad meeste vahel pingeid. Mehed saadavad tormi mööda rohkelt alkoholi pruukides, mis toob kaasa veel rohkem erinevaid emotsioone. Filmi režissöör Robert Eggers on öelnud, et see on psühholoogiline põnevik, mis pakuks huvi nii Carl Jungile kui Sigmund Freudile.

Psühholoogiline põnevik “Majakas” esilinastub kanalil TV3 Film sel pühapäeval, 18. oktoobril kell 21.00.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close