Telekas kui õpetaja? Neli harivat lastesarja, mis pakuvad enamat kui pelgalt meelelahutus
Teleka vaatamine ja õppimine ei tundu just kuigi hästi kokku sobivat, eks ole? Paljude jaoks on teler midagi, mille ees lõõgastuda, midagi, mis lapsed hetkeks vaikseks teeb ja paigale paneb. Kuid kui sisu on läbimõeldud ja hariduslik, võib see olla võimas tööriist lapse arengus.
Tänapäeva lastesarjad ei piirdu enam pelgalt naljade ja multikatega – need võivad õpetada keeli, matemaatikat, sotsiaalseid oskusi ja palju muudki. Siin on neli silmapaistvat sarja, mis tõestavad, et õppimine ja meelelahutus võivad käia käsikäes.
Dora (kanalil Nick Junior)
Kes meist ei mäletaks väikest seiklusjanulist tüdrukut nimega Dora? 2024. aastal tuli välja uus versioon klassikalisest sarjast, millel on uus visuaalne stiil, kuid tuttavad tegelased. Dora koos oma ustava sõbra Bootsiga avastab taas maagilist vihmametsa, aidates väikestel vaatajatel lahendada mõistatusi, ületada takistusi ja õppida uusi sõnu.
Dora sari ühendab lihtsa inglise keele õpetuse seikluslike lugudega. Lapsed õpivad märkamatult uusi sõnu ja lauseid, arendades samal ajal kuulamisoskust ja probleemide lahendamist. Dora pöördub otse vaataja poole, julgustades teda kaasa mõtlema, ja mis kõige tähtsam, kaasa rääkima. See on ideaalne viis tutvustada lapsele esimest korda inglise keelt.
Tuta asjad (kanalil ETV2)
„Tuta asjad“ on eesti vaatajale ehk kõige kodusem ja armsam sari sellest nimekirjast. Rõõmsameelne ja sõbralik Tuta elab koos oma sõprade Rebase ja Fennekiga ning kutsub lapsi kaasa laulma, tantsima ja maailma avastama. Seriaal sündis 2018. aastal, kui lapsevanematest loomeinimesed otsustasid ise luua oma lastele arendavat ja südamlikku sisu.
Tuta seiklustes õpitakse tähti, numbreid ja uusi sõnu läbi mängude ja laulukeste. Lisaks arendab sari lapse kujutlusvõimet, kehalist aktiivsust ja emotsionaalset intelligentsust. Selle sisu on nii läbimõeldud ja mitmekülgne, et see on suurepärane tugi lapse varasele arengule. Pole juhus, et sari on populaarsust kogunud ka väljaspool Eestit.
Põrsas Peppa (kanalil Nick Junior & ETV2)
„Põrsas Peppa“ on lihtne ja südamlik sari, mille peategelane on väike uudishimulik põrsaplika. Koos oma pere ja sõpradega avastab Peppa maailma – vahel koduaias, vahel reisil, vahel hoopis mänguväljakul. Peppa igapäevaseid tegemisi saadab alati paras ports huumorit ja soojust.
Peppa ei õpeta niivõrd tähti või numbreid, vaid keskendub hoopis sotsiaalsetele oskustele: kuidas sõbraga läbi saada, mida teha siis, kui oled kurb, kuidas üksteist aidata ja andestada. See kõik on oluline osa lapse emotsionaalsest arengust ning aitab tal mõista nii ennast kui ka teisi. Sarja lihtne keel ja aeglane tempo sobib suurepäraselt noorematele vaatajatele.
Numbriklotsid (kanalil ETV2)
„Numbriklotsid“ viib lapsed värvikirevasse Numbrimaa maailma, kus igal arvul on oma nägu, iseloom ja võimed. Tegelased liidavad, jagunevad, korrutavad ja lahutavad – kõik selleks, et näidata, kuidas arvud tegelikult toimivad.
See sari on loodud koostöös matemaatikaekspertidega ning on suurepärane vahend väikeste arvutamisoskuste arendamiseks. Iga episood tutvustab lastele üht uut matemaatilist mõistet või tegevust – olgu selleks liitmine, korrutamine või arvude järjekord. Tänu visuaalsele lähenemisele ja lihtsale keelele saavad ka kõige pisemad aimu, kuidas numbrid töötavad. See on õppimine, mis tundub nagu mäng.
Nende sarjade näitel on selge, et telekas võib olla palju enamat kui lihtsalt ajaviide. Kui valida õigesti, võib teler toetada lapse keeleõpet, sotsiaalsete oskuste kujunemist, loogilist mõtlemist ja isegi matemaatikaoskusi. Nende saadete suurim võlu peitub selles, et nad õpetavad märkamatult, läbi mängu ja huumori.
Nii et järgmine kord, kui laps tahab multikaid vaadata, ära tunne süümepiinu. Lihtsalt vali sisu targalt ja lase telekal veidi õpetajat mängida.