fbpx
logo
logo
Esileht
Uudised
Neli üllatavat fakti “Sevastopoli lahingu” kohta
02/09/2020

Neli üllatavat fakti “Sevastopoli lahingu” kohta

“Sevastopoli lahing” (originaalis Незламна” ehk “Hävitamatu”) on 2015. aasta sõjalisbiograafiline film noorest Nõukogude Liidu kodanikust Ljudmila Pavlichenkost, kes liitus teise maailmasõja Nõukogude vägedega, et aidata takistada sakslaste sissetungi, ja sai üheks kogu sõja surmavamateks snaiperiteks. Tegemist on Venemaa ja Ukraina ühisprojektiga, mille rahvusvaheline esilinastus oli Pekingi rahvusvahelisel filmifestivalil. Peamiselt keerleb filmi tegevustik 1941. aasta Odessa vallutamise ja nn Sevastopoli lahingu (1941-42) ümber. Filmi režissöör on Sergei Mokritskiy ning ekraanil näeme peaosas vene filmi- ja teatrinäitlejat Julia Peresildi.

“Sevastopoli lahing” linastub 2. septembril TV3 Film kanalil kell 21.00. Selleks puhuks uurisime filmi, selle tausta ja seal osalejate kohta lähemalt ja jagame nüüd leitut ka teiega!

Seosed Eestiga – Nagu ülal mainitud, kehastab filmi kandvat rolli Ljudmila Pavchenkot vene näitlejanna Julia Peresild. Tähelepanelik lugeja ilmselt märkab, et tegu on vene rahvusest inimese kohta äärmiselt tavatu perekonnanimega. Nimi “Peresild” tuleb nimelt Julia vanavanavanematelt, kes olid eestlased. 20. sajandi õnnetute sündmuste keerises olid ka nemad ühed tuhandetest Venemaale küüditatutest. Julia aga kasvas üles Nõukogude võimu all Pihkvas.

Faktilised erinevused – Vastupidiselt filmi stsenaariumisse kirjutatule oli Pavchenko juba enne sõja algust abielus ja tal oli poeg. See teadmine kasvatab igas vaatajas kindlasti kuju vastu veelgi suuremat sümpaatiat; teadmine, et samal ajal, kui naine seadis koletus sõjas iseenda elu iga päev ohtu, saades sealjuures üheks ‘edukaimaks’ snaiperiks, oli tal vaja mõelda ka kodus ootavale pojale ja teha endast kõik, et ka tema nimel ellu jääda, on kahtlemata äärmiselt muljet avaldav.

Pavlichenkost – Harva tuleb ette, et päriselu on veelgi seiklusrohkem ja põnevam kui film. Nimelt on II maailmasõjas Odessa ja Sevastopoli piiramiste idarindel osalenud Pavlichenko kõige edukam naissnaiper inimkonna ajaloos, tema nimele on kirjutatud lausa 309 surma. Naine oli lausa nii andekas, et teenis välja hüüdnime “Леди Смерть” ehk Surmaleedi. Pärast vigasaamist lahinguväljal asus naine enese nn mantlipärijaid, uusi Punase armee snaipereid välja õpetama. Teenekas sõdalane elas paraku vaid 58-aastaseks ja tema elupäevad lõpetas õnnetul kombel südamerabandus.

Tunnustus – Nagu mainitud, esilinastus “Sevastopoli lahing” rahvusvahelisel tasandil 2015. aasta Pekingi rahvusvahelisel filmifestivalil. Muu hulgas teenis peaosatäitja Julia Peresild seal auhinna parima naisnäitleja eest. Muide, Pavlichenko roll teenis Peresildile filmi eest erinevatel auhinnagaladel veel lausa kuus nominatsiooni. Samuti jõudis film esitusele nimekal Cannes’i filmifestivalil. 

“Sevastopoli lahing” esilinastub 2. septembril TV3 Film kanalil kell 21.00.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close