logo
logo
Esileht
Uudised
Kuidas telepilti edasi näha, kui ERRi SD-kanalid peaksid vabalevist kaduma?
31/03/2021

Kuidas telepilti edasi näha, kui ERRi SD-kanalid peaksid vabalevist kaduma?

Vabalevi kanalid on seni olnud nähtavad SD-kvaliteediga. Eestis on kuni 100 000 televaatajat, kelle seadmed ei toeta vabalevi kanalite edastamist uues kõrglahutusega ehk HD-formaadis. Vabariigi valitsus on seni toetanud SD kvaliteediga telepildi edastamise jätkamist, kuid 2021 aastaks selleks raha ei eraldatud. Seetõttu plaanivad Eesti Rahvusringhääling (ERR) ja AS Levira seda oma vahenditega jätkata veel vaid 1. juulini 2021 ning seejärel lõpetada SD-pildikvaliteediga ERRi kanalite ETV, ETV2 ja ETV+ edastamise. ERRi kanalite nägemiseks võib edaspidi vaja minna uut digiboksi, telerit või liitumist teleoperaatoriga.

Foto: Kalle Veesaar

 

Kuidas välja selgitada, kas edaspidi vabalevi kanaleid näeb?

Kes juba on mõne teleoperaatori klient, see ei pea muretsema – ERRi kanalid ei kao ära ja telerit saab ilusti edasi vaadata. Kes ei ole, see peab kontrollima, kas teler või digiboks toetab HD-kanaleid. Õnneks selgub, et selleks ei pea hakkama manuaale taga otsima.

„Vabalevi kasutav televaataja saab kontrollida, kas ekraani nurgas on SD-märgis või kas positsioonil 201 on nähtav ETV HD versioon. Viimase puhul oleks mõistlik teleris enne teostada kanalite automaatne otsing, juhul seda pole ammu tehtud,“ ütleb Baltikumi suurima SAT TV pakkuja Home3 tehniliste teenuste juht Kristofer Kask.

Kui Sa veel pole mõne teleoperaatori klient, siis vaata eripakkumisi uutele klientidele.


Vabalevi kanalite nägemiseks on vaja moodsat telerit, digiboksi või teleteenusega liitumist

Telekanalite HD-pildikvaliteedis nägemiseks peab neid vastu võttev seade vastama uuele DVB-T2 standardile. Kui inimesel on vabalevi antenn ühendatud teleri külge, siis peab see toetama DVB-T2 standardit. Kui antenn on ühendatud digiboksiga, siis on digiboksil vajalik DVB-T2 tugi. Uus standard jõudis tootjate seadmetesse erineval ajal, kuid laias laastus võib öelda, et 2015. aasta või vanema teleriga ei pruugi enam ERRi kanaleid vabalevis näha.

„Tihti räägitakse, justkui oleks selle muutuse järel telepildi nägemiseks vaja osta uus teler. Tegelikult ei ole nii suurt väljaminekut vaja teha – piisab teleteenusega liitumisest,“ täpsustab Kask. „Kui telerit on võimalik digiboksiga ühendada, saab seda edasi kasutada ja teleoperaatori teenusega liita.“

Võimalik on osta uut standardit toetav digiboks ning see oma praeguse antenni ja teleriga ühendada, kuid see ei aita kõiki. „Millest väga ei räägita – kui loota ainult uuele digiboksile, siis võib olla vajalik ka uue antenni soetamine, kuna DVB-T2 signaal on veel mitmes piirkonnas kehv,“ rõhutas Kask. „Kindlasti on inimese jaoks mugavaim lahendus liituda teenusepakkujaga, kes tuleb kohale, paigaldab seadmed, seab need kasutusvalmis ning juhendab, kuidas teenust kasutada.“

 

Millal tuleb vabalevi kanalite nägemiseks teler välja vahetada?

Kask soovitab rohkem kui 10 aastat vana teler välja vahetada juba seetõttu, et uuemad pakuvad paremat pildikvaliteeti ning on energiasäästlikumad. Teleri suurust soovitab ta valida sõltuvalt sellest, kui kaugelt telerit vaadatakse. 55 tollise diagonaaliga teleri puhul on optimaalne vaatamiskaugus 2,5-3,5 m. Kui vaadatakse lähemalt kui 2,5 m, siis on mõistlik valida veidi väiksema diagonaaliga teler ja kui kaugemalt kui 3,5m siis on mõistlik valida 65 tollise diagonaaliga teler.

Kask soovitab lisaks teleri suurusele kindlasti uurida, milliseid võimalusi teler pakub. Näiteks Android platvormil olevad telerid (nt Sony) pakuvad üldjuhul oluliselt rohkem lisavõimalusi erinevate rakenduste näol kui teised tootjad. Neile, kelle jaoks aga teleri lisavõimalused nii tähtsad ei ole, piisab kui valida hinnaklassi ja välimuse järgi. Eestis on levinumad Samsung, Sony ja LG telerid. Populaarseimad rakendused nagu Youtube ja Spotify on olemas pea kõikidel teleri tootjatel.

Uue teleri saad intressivaba järelmaksuga meie kodulehelt: Seadmed

 

Home3 satelliittelevisioon levib üle kogu Eesti

Maapiirkondades on üks populaarsemaid teenusepakkujaid satelliitteleoperaator Home3. Satelliidilt tulev telesignaal jõuab ka metsade vahele ja saartele ning ei sõltu kaabli levialast ega mobiililevi kvaliteedist.

Teleoperaator Home3 kõige väiksema paketiga Starter näeb 25 telekanalit. Sinna kuuluvad nii Eesti kanalid (ETV, ETV2, ETV+, Kanal 2, TV3, TV6, Kanal 11, Kanal 12) kui ka populaarsed välismaised kanalid nagu filmikanal TV1000, seriaalikanalid FX ja FX Life, loodust ja seiklusi pakkuvad tõsielukanalid National Geographic ja Viasat Nature ning palju muud. Lisaks pakub Home3 telepakettide juurde ka Tele2 internetti.

 

Võta lisaks teleteenusele ka uus teler!

Kes soovib lisaks teleteenusele endale ka uut telerit, siis koos Home3 teleteenusega leiab valitud telereid järelmaksuga soodsamalt kui Eesti kauplustest.

Meie pakutavaid tooteid vaata: Seadmed

 

Loe lähemalt: Home3 või Go3 – milline teleteenuse pakkuja sobib just Sinule?

Kui soovid Home3 teleteenuse kohta lisainfot, siis võta meiega ühendust veebilehe all paremal nurgas oleva vestlusakna kaudu, kirjuta info@home3.ee või helista numbril 698 9000.

Tagasi
1 / 3
gallery img
close
next

Teade edukalt edastatud

Sinu kiri on edastatud, täname!

close